Ängdalaskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Vellinge · Höllviken
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Ängdalaskolan är en friskola (grundskola) i Höllviken med ett meritvärde på 257,4 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 28,2 poäng sedan läsåret 2019/20.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 285,6 | 285,1 | 275,3 | 273,1 | 268,2 | 265,8 | 257,4 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Ängdalaskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 20 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 248 p · Faktiskt: 268 p · Avvikelse: +20 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Ängdalaskolan presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 248 poäng, men skolan nådde 268 poäng — en positiv avvikelse på 20 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Ängdalaskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
75,7 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 12,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ängdalaskolan, Vellinge
Ängdalaskolan är en grundskola (friskola) belägen i Höllviken. Skolan tillhör Vellinge kommun.
Skolans meritvärde är 257,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 27,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 253,0 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 20 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 248 poäng och skolan nådde 268 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 285,6 till 257,4 poäng, en minskning med 28,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 75,7 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Ängdalavägen 139-20, 23691 Höllviken
Visa på kartaLiknande skolor i Vellinge
- Tångvallaskolan 262,4 p
- Noblaskolan Västra Ingelstad 247,9 p
- Stora Hammars skola 247,7 p
- Ljungenskolan 271,6 p
Skolor i Vellinge med liknande meritvärde
Fler skolor i Vellinge
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Ängdalaskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Teknik, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Biologi, Religionskunskap, Geografi, Idrott och hälsa, Kemi, Slöjd, Historia, Bild, Fysik.
Vanliga frågor om Ängdalaskolan
Vad är meritvärdet på Ängdalaskolan?
Meritvärdet på Ängdalaskolan är 257,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ängdalaskolan placerar sig över rikssnittet med 27,7 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Ängdalaskolan är behöriga?
På Ängdalaskolan har 75,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Ängdalaskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Ängdalaskolan 20 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 248, faktiskt 268 poäng).
Vilken typ av skola är Ängdalaskolan?
Ängdalaskolan är en friskola i Vellinge (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Ängdalaskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Ängdalaskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Ängdalaskolan var 285,6 poäng läsåret 2019/20 och 257,4 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 28,2 poäng under perioden.
Mer statistik om Ängdalaskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Vellinge — teknik
- Skolor i Vellinge — engelska
- Skolor i Vellinge — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →