Ljungenskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Vellinge · Höllviken
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–9
Ljungenskolan är en kommunal skola (grundskola) i Höllviken med ett meritvärde på 271,6 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 8,0 poäng sedan läsåret 2019/20.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 263,6 | 273,7 | 277,2 | 276,7 | 288,9 | 271,5 | 271,6 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Ljungenskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 32 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 257 p · Faktiskt: 289 p · Avvikelse: +32 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 257 poäng. Ljungenskolan uppnådde 289 poäng — 32 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Ljungenskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
76,0 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ljungenskolan, Vellinge
Ljungenskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Höllviken. Skolan tillhör Vellinge kommun.
Skolans meritvärde är 271,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 41,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 253,0 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 32 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 257 poäng och skolan nådde 289 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 263,6 till 271,6 poäng, en förbättring med 8,0 poäng.
Lärarbehörigheten är 76,0 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Storvägen 2, 23642 Höllviken
Visa på kartaLiknande skolor i Vellinge
Skolor i Vellinge med liknande meritvärde
Fler skolor i Vellinge
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Ljungenskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Idrott och hälsa, Engelska, Teknik, Musik, Hem- och konsumentkunskap, Religionskunskap, Samhällskunskap, Bild, Svenska, Historia, Biologi, Fysik, Kemi, Geografi.
Vanliga frågor om Ljungenskolan
Vad är meritvärdet på Ljungenskolan?
Meritvärdet på Ljungenskolan är 271,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ljungenskolan placerar sig över rikssnittet med 41,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Ljungenskolan är behöriga?
På Ljungenskolan har 76,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Ljungenskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Ljungenskolan 32 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 257, faktiskt 289 poäng).
Vilken typ av skola är Ljungenskolan?
Ljungenskolan är en kommunal skola i Vellinge (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Ljungenskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Ljungenskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Ljungenskolan var 263,6 poäng läsåret 2019/20 och 271,6 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 8,0 poäng under perioden.
Mer statistik om Ljungenskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Vellinge — slöjd
- Skolor i Vellinge — idrott och hälsa
- Skolor i Vellinge — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →