Angeredsgymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 11,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Göteborg · Angered
Gymnasieskola
Angeredsgymnasiet 1 i Angered är en kommunal gymnasieskola med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,3 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 58,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (12,1 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (10,5 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 10,5 | – | – | 83–120 | 80 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,1 | 58,8 % | – | 115–154 | 60 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 90 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 80 elever
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
Personal, gymnasiet på Angeredsgymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 60,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Angeredsgymnasiet 1, Göteborg
Angeredsgymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Angered. Skolan tillhör Göteborg kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,6 poäng.
58,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 120 och 154 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Grepgatan 9, 42465 Angered
http://www.goteborg.se/wps/portal/enhetssida/angeredsgymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Angeredsgymnasiet 1
Närliggande skolor i Göteborg
Fler skolor i Göteborg
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Angeredsgymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Angeredsgymnasiet 1?
Angeredsgymnasiet 1 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Angeredsgymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Angeredsgymnasiet 1 är 11,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (12,1 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (10,5 p).
Hur många av eleverna på Angeredsgymnasiet 1 blir behöriga till högskolan?
58,8 % av eleverna på Angeredsgymnasiet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Angeredsgymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 120 och 154 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Angeredsgymnasiet 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 60,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Angeredsgymnasiet 1?
Angeredsgymnasiet 1 har omkring 310 elever (2025/26).
Mer statistik om Angeredsgymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →