Ansgargymnasiet — gymnasium, betygspoäng 15,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
I Uppsala finns Ansgargymnasiet, en fristående gymnasieskola, med 6 nationella program (5 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 6 program med redovisat värde) är 15,2 poäng (2022/23), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 183–183 | 20 |
| Estetiska programmet | – | – | – | 135–188 | 20 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,2 | 100,0 % | 75,0 % | 230–242 | 20 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 295–313 | 10 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 210–266 | 10 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 188–188 | 20 |
Personal, gymnasiet på Ansgargymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
83,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ansgargymnasiet, Uppsala
Ansgargymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Uppsala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 6 program med redovisat värde) är 15,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 313 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 7,5 och nöjdhet med skolan 8,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19.
Kontakt och adress
Axel Johanssons gata 3, 75450 Uppsala
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ansgargymnasiet
Närliggande skolor i Uppsala
Fler skolor i Uppsala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ansgargymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Ansgargymnasiet?
Ansgargymnasiet erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet).
Vad är betygspoängen på Ansgargymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ansgargymnasiet är 15,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Ansgargymnasiet blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Ansgargymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Ansgargymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 313 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ansgargymnasiet är behöriga?
83,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ansgargymnasiet?
Ansgargymnasiet har omkring 100 elever (2025/26).
Mer statistik om Ansgargymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →