Betty Petterssons gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Stockholm · Enskede gård
Gymnasieskola
I Enskede gård finns Betty Petterssons gymnasium, en kommunal gymnasieskola, med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 75,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (13,1 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,6 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 12,7 | 86,7 % | 60,0 % | 203–227 | 170 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 11,6 | 65,1 % | 40,4 % | 200–231 | 170 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 13,1 | – | – | 145–215 | 30 |
Personal, gymnasiet på Betty Petterssons gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 17,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Betty Petterssons gymnasium, Stockholm
Betty Petterssons gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Enskede gård. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,4 poäng.
75,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 215 och 231 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Drivhusvägen 4, 12048 Enskede gård
https://bettypetterssonsgymnasium.stockholm/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Betty Petterssons gymnasium
- Slakthusområdets gymnasium
- Sthlm hotell & restaurangsk 30677562
- Sthlm hotell & restaurangsk 64892744, sär
- Kunskapsgymnasiet Stockholm
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Betty Petterssons gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Betty Petterssons gymnasium?
Betty Petterssons gymnasium erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Betty Petterssons gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Betty Petterssons gymnasium är 12,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (13,1 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,6 p).
Hur många av eleverna på Betty Petterssons gymnasium blir behöriga till högskolan?
75,9 % av eleverna på Betty Petterssons gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Betty Petterssons gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 215 och 231 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Betty Petterssons gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 17,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Betty Petterssons gymnasium?
Betty Petterssons gymnasium har omkring 380 elever (2025/26).
Mer statistik om Betty Petterssons gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →