Bråvallagymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 12,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Bråvallagymnasiet 1 är en kommunal gymnasieskola i Norrköping med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (12,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,0 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,0 | – | 87,0 % | 165–204 | 150 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 12,8 | – | – | 100–164 | 100 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Bråvallagymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 96,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Bråvallagymnasiet 1, Norrköping
Bråvallagymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 164 och 204 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Hangargatan 14, 60209 Norrköping
https://bravalla.norrkoping.se/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Bråvallagymnasiet 1
Närliggande skolor i Norrköping
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Bråvallagymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Bråvallagymnasiet 1?
Bråvallagymnasiet 1 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Bråvallagymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Bråvallagymnasiet 1 är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (12,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,0 p).
Hur höga är antagningspoängen till Bråvallagymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 164 och 204 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Bråvallagymnasiet 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 96,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Bråvallagymnasiet 1?
Bråvallagymnasiet 1 har omkring 260 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Bråvallagymnasiet 1?
Bråvallagymnasiet 1 är en kommunal skola i Norrköping (Gymnasium).
Mer statistik om Bråvallagymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →