Betygskartan
Meny

Bråvallagymnasiet 2 — gymnasium, betygspoäng 13,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Norrköping

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Bråvallagymnasiet 2 är en kommunal gymnasieskola i Norrköping med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 31,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 -0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
31,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
79,5 % Behöriga lärare + 1,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
180 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (13,3 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p).

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,2 31,8 % 94,1 % 85–190 160
VVS- och fastighetsprogrammet 13,3 – 100,0 % – 10
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever

Personal, gymnasiet på Bråvallagymnasiet 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

79,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,3 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Bråvallagymnasiet 2, Norrköping

Bråvallagymnasiet 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrköping.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

31,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Bygg- och anläggningsprogrammet är 189,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Hangargatan 14, 60209 Norrköping

011-153015

https://bravalla.norrkoping.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Bråvallagymnasiet 2

Närliggande skolor i Norrköping

Fler skolor i Norrköping

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Bråvallagymnasiet 2

Vilka gymnasieprogram finns på Bråvallagymnasiet 2?

Bråvallagymnasiet 2 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Bråvallagymnasiet 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Bråvallagymnasiet 2 är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (13,3 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p).

Hur många av eleverna på Bråvallagymnasiet 2 blir behöriga till högskolan?

31,8 % av eleverna på Bråvallagymnasiet 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Bråvallagymnasiet 2?

Antagningspoängen (medel) för Bygg- och anläggningsprogrammet är 189,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Bråvallagymnasiet 2 är behöriga?

79,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Bråvallagymnasiet 2?

Bråvallagymnasiet 2 har omkring 180 elever (2025/26).

Mer statistik om Bråvallagymnasiet 2

← Se alla skolor i Norrköping

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →