Bryggeriets Gymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Malmö finns Bryggeriets Gymnasium, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 95,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 15,2 | 95,1 % | 84,4 % | 133–229 | 200 |
Personal, gymnasiet på Bryggeriets Gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
80,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Bryggeriets Gymnasium, Malmö
Bryggeriets Gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Malmö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
95,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 229,0 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 8,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Ystadvägen 44, 21445 Malmö
http://www.bryggerietsgymnasium.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Bryggeriets Gymnasium
Närliggande skolor i Malmö
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Bryggeriets Gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Bryggeriets Gymnasium?
Bryggeriets Gymnasium erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Bryggeriets Gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Bryggeriets Gymnasium är 15,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Bryggeriets Gymnasium blir behöriga till högskolan?
95,1 % av eleverna på Bryggeriets Gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Bryggeriets Gymnasium?
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 229,0 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Bryggeriets Gymnasium är behöriga?
80,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Bryggeriets Gymnasium?
Bryggeriets Gymnasium har omkring 200 elever (2025/26).
Mer statistik om Bryggeriets Gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →