Yrkesgymnasiet Malmö — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Yrkesgymnasiet Malmö i Malmö är en fristående gymnasieskola med 7 nationella program (7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 69,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (15,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,5 p).
Yrkesprogram (7)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 13,7 | 64,7 % | 90,9 % | 113–156 | 50 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,5 | – | 71,4 % | 83–170 | 40 |
| El- och energiprogrammet | 15,7 | 78,6 % | 92,9 % | 220–243 | 40 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 14,0 | – | – | 93–154 | 30 |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 90–160 | 30 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 12,7 | 71,4 % | 100,0 % | 190–207 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,7 | 64,7 % | – | 90–183 | 30 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Malmö
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Malmö, Malmö
Yrkesgymnasiet Malmö är ett gymnasium (friskola) belägen i Malmö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
69,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 243 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Estlandsgatan 6, 21431 Malmö
http://www.yrkesgymnasiet.se/malmo/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Malmö
Närliggande skolor i Malmö
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Malmö
Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Malmö?
Yrkesgymnasiet Malmö erbjuder 7 nationella program: yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Malmö?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Malmö är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (15,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,5 p).
Hur många av eleverna på Yrkesgymnasiet Malmö blir behöriga till högskolan?
69,9 % av eleverna på Yrkesgymnasiet Malmö är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Malmö?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 243 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Malmö är behöriga?
82,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Malmö?
Yrkesgymnasiet Malmö har omkring 260 elever (2025/26).
Mer statistik om Yrkesgymnasiet Malmö
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →