Carlsund utbildningscentrum 1 — gymnasium, betygspoäng 12,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Motala finns Carlsund utbildningscentrum 1, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 50,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Hotell- och turismprogrammet (14,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,0 p).
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,9 | – | 90,9 % | 120–176 | 60 |
| Hotell- och turismprogrammet | 14,0 | 50,0 % | 72,7 % | 80–170 | 60 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,2 | – | 70,0 % | 155–202 | 50 |
| Industritekniska programmet | 11,0 | – | – | 103–157 | – |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Carlsund utbildningscentrum 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 99,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Carlsund utbildningscentrum 1, Motala
Carlsund utbildningscentrum 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Motala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,4 poäng.
50,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 157 och 202 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,2, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Medevivägen 57, 59150 Motala
Visa på kartaGymnasieskolor nära Carlsund utbildningscentrum 1
- Carlsund utbildningscentrum 2
- Carlsund utbildningscentrum 3
- Anpassad gymnasieskola Platen
- Platengymnasiet 1
Närliggande skolor i Motala
Fler skolor i Motala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Carlsund utbildningscentrum 1
Vilka gymnasieprogram finns på Carlsund utbildningscentrum 1?
Carlsund utbildningscentrum 1 erbjuder 4 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Carlsund utbildningscentrum 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Carlsund utbildningscentrum 1 är 12,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hotell- och turismprogrammet (14,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,0 p).
Hur många av eleverna på Carlsund utbildningscentrum 1 blir behöriga till högskolan?
50,0 % av eleverna på Carlsund utbildningscentrum 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Carlsund utbildningscentrum 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 157 och 202 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Carlsund utbildningscentrum 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 99,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Carlsund utbildningscentrum 1?
Carlsund utbildningscentrum 1 har omkring 180 elever (senaste läsåret).
Mer statistik om Carlsund utbildningscentrum 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →