Zederslundsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Zederslundsskolan är en kommunal skola (grundskola) i Motala med ett meritvärde på 190,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 19,3 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 63,0 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 79,4 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 209,5 | 198,4 | 189,3 | 183,6 | 194,1 | 195,9 | 190,2 |
SALSA: presterar Zederslundsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 188 p · Faktiskt: 194 p · Avvikelse: +6 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 188 poäng. Zederslundsskolan uppnådde 194 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Zederslundsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,4 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Zederslundsskolan, Motala
Zederslundsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Motala.
Skolans meritvärde är 190,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 39,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 210,7 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 188 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 209,5 till 190,2 poäng, en minskning med 19,3 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,4 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 63,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Prinsgatan 3-7, 59126 Motala
Visa på kartaLiknande skolor i Motala
- Mariebergsskolan 7-9 181,7 p
- Skolgårda skola 7-9 216,8 p
- Kunskapsskolan Motala 220,9 p
- Innovitaskolan Motalas Högstadium 225,8 p
Skolor i Motala med liknande meritvärde
Fler skolor i Motala
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Zederslundsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Engelska, Fysik, Svenska, Historia, Idrott och hälsa, Religionskunskap, Kemi, Geografi, Samhällskunskap, Moderna språk, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Zederslundsskolan
Vad är meritvärdet på Zederslundsskolan?
Meritvärdet på Zederslundsskolan är 190,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Zederslundsskolan placerar sig under rikssnittet med 39,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Zederslundsskolan är behöriga?
På Zederslundsskolan har 79,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Zederslundsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Zederslundsskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Zederslundsskolan?
Zederslundsskolan är en kommunal skola i Motala (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Zederslundsskolan?
På Zederslundsskolan är 63,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Zederslundsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Zederslundsskolan
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Skolor i Motala — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Motala — slöjd
- Skolor i Motala — teknik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →