Centralskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Malung-Sälen · Malung
Grundskola åk 5–9 · Anpassad grundskola åk 4–9
I Malung finns Centralskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 217,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 88,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 54,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 217,7 | 211,8 | 215,2 | 202,5 | 219,8 | 216,2 | 217,2 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Centralskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 14 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 206 p · Faktiskt: 220 p · Avvikelse: +14 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 206 poäng. Centralskolan uppnådde 220 poäng — 14 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Centralskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Centralskolan är 54,2 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Centralskolan, Malung-Sälen
Centralskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Malung. Skolan tillhör Malung-Sälen kommun.
Skolans meritvärde är 217,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 228,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 14 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 206 poäng och skolan nådde 220 poäng.
Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 217,2 och 217,7 poäng.
Lärarbehörigheten är 54,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
88,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Västra Bangatan 20, 78230 Malung
Visa på kartaSkolor nära Centralskolan
Närliggande skolor i Malung-Sälen
Fler skolor i Malung-Sälen
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Centralskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Hem- och konsumentkunskap, Fysik, Geografi, Moderna språk, Religionskunskap, Samhällskunskap, Historia, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Centralskolan
Vad är meritvärdet på Centralskolan?
Meritvärdet på Centralskolan är 217,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Centralskolan placerar sig under rikssnittet med 12,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Centralskolan är behöriga?
På Centralskolan har 54,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Centralskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Centralskolan 14 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 206, faktiskt 220 poäng).
Vilken typ av skola är Centralskolan?
Centralskolan är en kommunal skola i Malung-Sälen (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Centralskolan?
På Centralskolan är 88,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Centralskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Centralskolan
← Se alla skolor i Malung-Sälen
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →