Betygskartan
Meny

Malung-Sälens gymnasieskola — gymnasium, betygspoäng 13,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Malung-Sälen · Malung

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Malung finns Malung-Sälens gymnasieskola, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 87,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21–2024/25 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
87,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 5 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 5,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
76,2 % Behöriga lärare -1,5 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
310 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,9 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,1 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,9 100,0 % 59,5 % 183–257 90
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,7 93,8 % 75,0 % 190–255 50
Naturvetenskapsprogrammet 14,4 86,7 % – 253–253 10
Teknikprogrammet 14,1 91,7 % 85,7 % – 10

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Hotell- och turismprogrammet 13,6 64,7 % 81,3 % 200–247 50
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,1 – 70,6 % 160–220 40
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,3 – 100,0 % 108–196 20
El- och energiprogrammet 12,6 – 83,3 % 163–198 20
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Malung-Sälens gymnasieskola

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

76,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Malung-Sälens gymnasieskola, Malung-Sälen

Malung-Sälens gymnasieskola är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Malung. Skolan tillhör Malung-Sälen kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

87,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 257 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.

Kontakt och adress

Västra Bangatan 20, 78230 Malung

0280-18100

https://www.msgskola.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Malung-Sälens gymnasieskola

Närliggande skolor i Malung-Sälen och Dalarnas län

Fler skolor i Malung-Sälen

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Malung-Sälens gymnasieskola

Vilka gymnasieprogram finns på Malung-Sälens gymnasieskola?

Malung-Sälens gymnasieskola erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Hotell- och turismprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på Malung-Sälens gymnasieskola?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Malung-Sälens gymnasieskola är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,9 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,1 p).

Hur många av eleverna på Malung-Sälens gymnasieskola blir behöriga till högskolan?

87,4 % av eleverna på Malung-Sälens gymnasieskola är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Malung-Sälens gymnasieskola?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 257 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Malung-Sälens gymnasieskola är behöriga?

76,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Malung-Sälens gymnasieskola?

Malung-Sälens gymnasieskola har omkring 310 elever (2025/26).

Mer statistik om Malung-Sälens gymnasieskola

← Se alla skolor i Malung-Sälen

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →