Betygskartan
Meny

Communityskolan Tynnered — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Göteborg · Västra Frölunda

Grundskola Friskola

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Västra Frölunda finns Communityskolan Tynnered, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 196,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 4,8 poäng sedan läsåret 2023/24. Gymnasiebehörigheten är 76,9 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 45,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

196,3 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -33,4 mot rikssnittet -34,9 mot kommunsnittet
45,5 % Behöriga lärare -27,8 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 196,3 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

76,9 % Yrkesprogram (YR)
76,9 % Estetiska (ES)
53,8 % SA / EK / HU
73,1 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

10,1 NP Svenska
11,7 NP Matematik
16,4 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓4,8 sedan 2023/24
2023/242024/252025/26
2023/242024/252025/26
201,1220,9196,3

SALSA: presterar Communityskolan Tynnered som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 14 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 215 p · Faktiskt: 201 p · Avvikelse: -14 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Communityskolan Tynnered ligger 14 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 215 poäng och skolan nådde 201 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Communityskolan Tynnered

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

45,5 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,2 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
7,1 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Communityskolan Tynnered, Göteborg

Communityskolan Tynnered är en grundskola (friskola) belägen i Västra Frölunda. Skolan tillhör Göteborg kommun.

Skolans meritvärde är 196,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 33,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 231,2 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 215 poäng och skolan nådde 201 poäng.

Meritvärdet har minskat något sedan läsåret 2023/24: från 201,1 till 196,3 poäng.

Lärarbehörigheten är 45,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 76,9 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Opalgatan 81, 42162 Västra Frölunda

031-7121359

https://communityskolan.se/

Visa på karta

Liknande skolor i Göteborg

Skolor i Göteborg med liknande meritvärde

Fler skolor i Göteborg

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Communityskolan Tynnered

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Religionskunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Samhällskunskap, Bild, Musik, Kemi, Teknik, Historia, Svenska som andraspråk, Matematik, Moderna språk, Geografi, Slöjd.

Vanliga frågor om Communityskolan Tynnered

Vad är meritvärdet på Communityskolan Tynnered?

Meritvärdet på Communityskolan Tynnered är 196,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Communityskolan Tynnered placerar sig under rikssnittet med 33,4 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Communityskolan Tynnered är behöriga?

På Communityskolan Tynnered har 45,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Communityskolan Tynnered?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Communityskolan Tynnered 14 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 215, faktiskt 201 poäng).

Vilken typ av skola är Communityskolan Tynnered?

Communityskolan Tynnered är en friskola i Göteborg (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Communityskolan Tynnered?

På Communityskolan Tynnered är 76,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Communityskolan Tynnered?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Communityskolan Tynnered

← Se alla skolor i Göteborg

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →