Curt Nicolin Gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Curt Nicolin Gymnasiet är en fristående gymnasieskola i Finspång med 4 nationella program (1 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 97,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,6 p), lägst El- och energiprogrammet (13,4 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,6 | 99,1 % | 91,2 % | 235–286 | 330 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Industritekniska programmet | 13,7 | – | 96,3 % | 113–228 | 110 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 15,6 | 100,0 % | 85,0 % | 170–255 | 80 |
| El- och energiprogrammet | 13,4 | 93,3 % | 100,0 % | 235–265 | 50 |
Personal, gymnasiet på Curt Nicolin Gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 57,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Curt Nicolin Gymnasiet, Finspång
Curt Nicolin Gymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Finspång.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
97,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 228 och 286 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Finnvedsvägen 4, 61230 Finspång
Visa på kartaGymnasieskolor nära Curt Nicolin Gymnasiet
Närliggande skolor i Finspång och Östergötlands län
Fler skolor i Finspång
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Curt Nicolin Gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Curt Nicolin Gymnasiet?
Curt Nicolin Gymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Curt Nicolin Gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Curt Nicolin Gymnasiet är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,6 p), lägst El- och energiprogrammet (13,4 p).
Hur många av eleverna på Curt Nicolin Gymnasiet blir behöriga till högskolan?
97,5 % av eleverna på Curt Nicolin Gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Curt Nicolin Gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 228 och 286 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Curt Nicolin Gymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är 57,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Curt Nicolin Gymnasiet?
Curt Nicolin Gymnasiet har omkring 570 elever (2025/26).
Mer statistik om Curt Nicolin Gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →