Danderyds Gymnasium — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Danderyds Gymnasium är en kommunal gymnasieskola i Danderyd med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 15,4 poäng. 87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,8 | 94,4 % | 90,5 % | 250–283 | 570 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,9 | 84,4 % | 80,3 % | 195–261 | 410 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,0 | 88,2 % | 73,7 % | 185–280 | 220 |
| Teknikprogrammet | 13,0 | 81,4 % | 67,6 % | 240–262 | 180 |
Personal, gymnasiet på Danderyds Gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Danderyds Gymnasium, Danderyd
Danderyds Gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Danderyd.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 261 och 283 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Rinkebyvägen 4, 18236 Danderyd
https://www.danderyd.se/skolor/danderyds-gymnasium/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Danderyds Gymnasium
- Danderyds gymnasium Anpassad gymnasieskola
- British International School
- Äventyrsskolan, Danderyd
- Viktor Rydberg gy. Djursholm
Närliggande skolor i Danderyd
Fler skolor i Danderyd
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Danderyds Gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Danderyds Gymnasium?
Danderyds Gymnasium erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Danderyds Gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Danderyds Gymnasium är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,9 p).
Hur många av eleverna på Danderyds Gymnasium blir behöriga till högskolan?
87,1 % av eleverna på Danderyds Gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Danderyds Gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 261 och 283 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Danderyds Gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Danderyds Gymnasium?
Danderyds Gymnasium har omkring 1370 elever (2025/26).
Mer statistik om Danderyds Gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →