Dragonskolan GY1 — gymnasium, betygspoäng 12,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Dragonskolan GY1 är en kommunal gymnasieskola i Umeå med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 86,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,4 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,4 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,4 | 86,0 % | – | 200–281 | 120 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 11,4 | – | – | 178–221 | 90 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Dragonskolan GY1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 95,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Dragonskolan GY1, Umeå
Dragonskolan GY1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Umeå.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.
86,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 221 och 281 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Dragongatan 1, 90322 Umeå
Visa på kartaGymnasieskolor nära Dragonskolan GY1
Närliggande skolor i Umeå
Fler skolor i Umeå
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Dragonskolan GY1
Vilka gymnasieprogram finns på Dragonskolan GY1?
Dragonskolan GY1 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Dragonskolan GY1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Dragonskolan GY1 är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,4 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,4 p).
Hur många av eleverna på Dragonskolan GY1 blir behöriga till högskolan?
86,0 % av eleverna på Dragonskolan GY1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Dragonskolan GY1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 221 och 281 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Dragonskolan GY1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 95,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Dragonskolan GY1?
Dragonskolan GY1 har omkring 210 elever (2025/26).
Mer statistik om Dragonskolan GY1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →