Betygskartan
Meny

Einar Hansengymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Malmö

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Einar Hansengymnasiet i Malmö är en fristående gymnasieskola med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 90,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,6 mot snittet för alla program (oviktat)
90,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 8,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
78,0 % Behöriga lärare + 0,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
240 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,8 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet 14,8 100,0 % 100,0 % 225–262 150
Samhällsvetenskapsprogrammet 11,8 80,0 % 70,0 % 210–253 80

Personal, gymnasiet på Einar Hansengymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

78,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,0 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Einar Hansengymnasiet, Malmö

Einar Hansengymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Malmö.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.

90,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 253 och 262 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,0, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Regementsgatan 4, 21142 Malmö

040-6918304

http://www.folkuniversitetet.se/hansen

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Einar Hansengymnasiet

Närliggande skolor i Malmö

Fler skolor i Malmö

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Einar Hansengymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Einar Hansengymnasiet?

Einar Hansengymnasiet erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Einar Hansengymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Einar Hansengymnasiet är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,8 p).

Hur många av eleverna på Einar Hansengymnasiet blir behöriga till högskolan?

90,0 % av eleverna på Einar Hansengymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Einar Hansengymnasiet?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 253 och 262 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Einar Hansengymnasiet är behöriga?

78,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Einar Hansengymnasiet?

Einar Hansengymnasiet har omkring 240 elever (2025/26).

Mer statistik om Einar Hansengymnasiet

← Se alla skolor i Malmö

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →