Eksjö Gymnasium 2 — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Eksjö finns Eksjö Gymnasium 2, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 85,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Estetiska programmet (14,1 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,0 | 94,3 % | 84,2 % | 225–268 | 100 |
| Ekonomiprogrammet | 14,1 | 79,3 % | 73,3 % | 130–218 | 90 |
| Estetiska programmet | 14,1 | – | – | 165–234 | 40 |
| Humanistiska programmet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | 15,0 | 82,4 % | – | 118–209 | 50 |
Personal, gymnasiet på Eksjö Gymnasium 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
69,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Eksjö Gymnasium 2, Eksjö
Eksjö Gymnasium 2 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Eksjö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
85,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,0, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Läroverksgatan 8, 57531 Eksjö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Eksjö Gymnasium 2
Närliggande skolor i Eksjö och Jönköpings län
Fler skolor i Eksjö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Eksjö Gymnasium 2
Vilka gymnasieprogram finns på Eksjö Gymnasium 2?
Eksjö Gymnasium 2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Humanistiska programmet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Eksjö Gymnasium 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Eksjö Gymnasium 2 är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Estetiska programmet (14,1 p).
Hur många av eleverna på Eksjö Gymnasium 2 blir behöriga till högskolan?
85,3 % av eleverna på Eksjö Gymnasium 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Eksjö Gymnasium 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Eksjö Gymnasium 2 är behöriga?
69,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Eksjö Gymnasium 2?
Eksjö Gymnasium 2 har omkring 290 elever (2025/26).
Mer statistik om Eksjö Gymnasium 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →