Nifsarpsskolan — gymnasium, betygspoäng 13,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Nifsarpsskolan är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Eksjö med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 13,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 18,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,4 p).
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,4 | 18,5 % | 44,6 % | 155–214 | 160 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,8 | – | 100,0 % | 163–205 | 40 |
| Naturbruksprogrammet | – | – | – | 198–231 | 20 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Nifsarpsskolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 61,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2024. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Nifsarpsskolan, Eksjö
Nifsarpsskolan är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Eksjö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
18,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 205 och 231 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2024 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Nifsarpsvägen 4, 57596 Eksjö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Nifsarpsskolan
Närliggande skolor i Eksjö och Jönköpings län
Fler skolor i Eksjö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Nifsarpsskolan
Vilka gymnasieprogram finns på Nifsarpsskolan?
Nifsarpsskolan erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Naturbruksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Nifsarpsskolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Nifsarpsskolan är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,4 p).
Hur många av eleverna på Nifsarpsskolan blir behöriga till högskolan?
18,5 % av eleverna på Nifsarpsskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Nifsarpsskolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 205 och 231 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Nifsarpsskolan är behöriga?
Lärarbehörigheten är 61,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Nifsarpsskolan?
Nifsarpsskolan har omkring 240 elever (2025/26).
Mer statistik om Nifsarpsskolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →