Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 i Kungsbacka är en kommunal gymnasieskola med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 90,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,8 | 100,0 % | 89,7 % | 230–268 | 150 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,0 | 81,8 % | – | 213–238 | 150 |
Personal, gymnasiet på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
80,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3, Kungsbacka
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Kungsbacka.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
90,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 238 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Lindälvs gata 3, 43432 Kungsbacka
http://www.eloflindalvsgymnasium.kungsbacka.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 2
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 1
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4
Närliggande skolor i Kungsbacka
Fler skolor i Kungsbacka
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3
Vilka gymnasieprogram finns på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3?
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Hur många av eleverna på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 blir behöriga till högskolan?
90,9 % av eleverna på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 238 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 är behöriga?
80,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3?
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3 har omkring 300 elever (2025/26).
Mer statistik om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →