Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 — gymnasium, betygspoäng 14,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
I Kungsbacka finns Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4, en kommunal gymnasieskola, med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,1 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,5 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (13,6 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Hotell- och turismprogrammet | 13,6 | – | 93,3 % | 175–206 | 60 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,5 | – | – | 148–190 | 20 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
87,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4, Kungsbacka
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Kungsbacka.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 206 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Lindälvs gata 3, 43432 Kungsbacka
http://www.eloflindalvsgymnasium.kungsbacka.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 2
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 3
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5
- Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 1
Närliggande skolor i Kungsbacka
Fler skolor i Kungsbacka
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4
Vilka gymnasieprogram finns på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4?
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Hotell- och turismprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,5 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (13,6 p).
Hur höga är antagningspoängen till Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 206 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 är behöriga?
87,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4?
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 har omkring 110 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4?
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4 är en kommunal skola i Kungsbacka (Gymnasium).
Mer statistik om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →