Entréskolan Eskilstuna — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9
Entréskolan Eskilstuna i Eskilstuna är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 237,9 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 19,4 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (100,0 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är 49,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 218,5 | 191,5 | 214,8 | 201,4 | 229,3 | 219,0 | 237,9 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Entréskolan Eskilstuna som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 232 p · Faktiskt: 229 p · Avvikelse: -3 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 232 poäng. Entréskolan Eskilstuna uppnådde 229 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Entréskolan Eskilstuna
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Entréskolan Eskilstuna är 49,2 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Entréskolan Eskilstuna, Eskilstuna
Entréskolan Eskilstuna är en grundskola (friskola) belägen i Eskilstuna.
Skolans meritvärde är 237,9 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 8,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 225,1 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 232 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 218,5 till 237,9 poäng, en förbättring med 19,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 49,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 100,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Smedjegatan 43, 63220 Eskilstuna
Visa på kartaLiknande skolor i Eskilstuna
- Internationella Engelska Skolan Eskilstuna 244,0 p
- Djurgårdsskolan F-9 230,5 p
- Munktellskolan 7-9 229,4 p
- Gökstensskolan F-9 226,5 p
Skolor i Eskilstuna med liknande meritvärde
Fler skolor i Eskilstuna
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Entréskolan Eskilstuna
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Historia, Geografi, Bild, Samhällskunskap, Idrott och hälsa, Religionskunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Moderna språk, Fysik, Teknik.
Vanliga frågor om Entréskolan Eskilstuna
Vad är meritvärdet på Entréskolan Eskilstuna?
Meritvärdet på Entréskolan Eskilstuna är 237,9 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Entréskolan Eskilstuna placerar sig över rikssnittet med 8,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Entréskolan Eskilstuna är behöriga?
På Entréskolan Eskilstuna har 49,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Entréskolan Eskilstuna?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Entréskolan Eskilstuna i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Entréskolan Eskilstuna?
Entréskolan Eskilstuna är en friskola i Eskilstuna (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Entréskolan Eskilstuna?
På Entréskolan Eskilstuna är 100,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Entréskolan Eskilstuna?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Entréskolan Eskilstuna
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — historia
- Se alla skolor i Sverige — geografi
- Skolor i Eskilstuna — engelska
- Skolor i Eskilstuna — historia
- Skolor i Eskilstuna — geografi
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →