Betygskartan
Meny

Munktellskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Eskilstuna

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Munktellskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Eskilstuna med ett meritvärde på 229,4 poäng läsåret 2025/26, i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 24,7 poäng sedan läsåret 2023/24. 82,5 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).

229,4 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -0,3 mot rikssnittet +4,3 mot kommunsnittet
66,8 % Behöriga lärare -6,5 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 229,4 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

82,5 % Yrkesprogram (YR)
81,9 % Estetiska (ES)
81,4 % SA / EK / HU
79,1 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,7 NP Svenska
11,7 NP Matematik
16,1 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓24,7 sedan 2023/24
2023/242024/252025/26
2023/242024/252025/26
254,1241,5229,4

SALSA: presterar Munktellskolan 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 20 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 235 p · Faktiskt: 254 p · Avvikelse: +20 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 235 poäng. Munktellskolan 7-9 uppnådde 254 poäng — 20 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Munktellskolan 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

66,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,7 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
6,9 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Munktellskolan 7-9, Eskilstuna

Munktellskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Eskilstuna.

Skolans meritvärde är 229,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 225,1 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 20 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 235 poäng och skolan nådde 254 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2023/24 — från 254,1 till 229,4 poäng, en minskning med 24,7 poäng.

Lärarbehörigheten på 66,8 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 82,5 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Västra Storgatan 17B, 63361 Eskilstuna

016-7101954

https://www.eskilstuna.se/forskola-och-skola/grundskola/alla-grundskolor/munktellskolan

Visa på karta

Liknande skolor i Eskilstuna

Skolor i Eskilstuna med liknande meritvärde

Fler skolor i Eskilstuna

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Munktellskolan 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Munktellskolan 7-9

Vad är meritvärdet på Munktellskolan 7-9?

Meritvärdet på Munktellskolan 7-9 är 229,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Munktellskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 0,3 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Munktellskolan 7-9 är behöriga?

På Munktellskolan 7-9 har 66,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Munktellskolan 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Munktellskolan 7-9 20 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 235, faktiskt 254 poäng).

Vilken typ av skola är Munktellskolan 7-9?

Munktellskolan 7-9 är en kommunal skola i Eskilstuna (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Munktellskolan 7-9?

På Munktellskolan 7-9 är 82,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Munktellskolan 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Munktellskolan 7-9

← Se alla skolor i Eskilstuna

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →