Betygskartan
Meny

Fenix Gymnasium 1 — gymnasium, betygspoäng 15,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Vaggeryd

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Fenix Gymnasium 1 i Vaggeryd är en kommunal gymnasieskola med 10 nationella program (4 högskoleförberedande program, 6 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 10 program med redovisat värde) är 15,2 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 15,2 poäng. 95,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2021/22–2024/25 + 1,3 mot snittet för alla program (oviktat)
95,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 14,0 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
84,8 % Behöriga lärare + 7,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
330 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,6 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 15,1 100,0 % 100,0 % 208–259 60
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,3 100,0 % 100,0 % 200–256 30
Teknikprogrammet 14,9 83,3 % – 223–257 30
Naturvetenskapsprogrammet 16,6 100,0 % – 298–312 20

Yrkesprogram (6)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 15,1 – – 125–162 30
El- och energiprogrammet – – – 110–170 30
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 173–191 20
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 125–185 20
Vård- och omsorgsprogrammet – – – 205–243 20
Industritekniska programmet – – – 95–134 10
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Fenix Gymnasium 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

84,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Fenix Gymnasium 1, Vaggeryd

Fenix Gymnasium 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Vaggeryd.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 10 program med redovisat värde) är 15,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.

95,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 134 och 312 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Verner Malmstens väg 1, 56732 Vaggeryd

0393-678000

https://www.vaggeryd.se/fenix.html

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Fenix Gymnasium 1

Närliggande skolor i Vaggeryd och Jönköpings län

Fler skolor i Vaggeryd

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Fenix Gymnasium 1

Vilka gymnasieprogram finns på Fenix Gymnasium 1?

Fenix Gymnasium 1 erbjuder 10 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Fenix Gymnasium 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Fenix Gymnasium 1 är 15,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,6 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).

Hur många av eleverna på Fenix Gymnasium 1 blir behöriga till högskolan?

95,8 % av eleverna på Fenix Gymnasium 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Fenix Gymnasium 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 134 och 312 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Fenix Gymnasium 1 är behöriga?

84,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Fenix Gymnasium 1?

Fenix Gymnasium 1 har omkring 330 elever (2025/26).

Mer statistik om Fenix Gymnasium 1

← Se alla skolor i Vaggeryd

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →