Betygskartan
Meny

Gnosjöandans kunskapsc. gy — gymnasium, betygspoäng 13,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Gnosjö

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Gnosjö finns Gnosjöandans kunskapsc. gy, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,8 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 86,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
86,6 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 4,8 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
76,8 % Behöriga lärare -0,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
270 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,2 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,1 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,6 88,2 % 66,7 % 188–251 60
Naturvetenskapsprogrammet 14,1 93,8 % 76,5 % 265–305 30
Samhällsvetenskapsprogrammet 12,1 77,8 % 85,7 % 163–240 30
Teknikprogrammet 15,2 86,7 % 83,3 % 163–269 20

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 163–196 40
Barn- och fritidsprogrammet – – – 158–200 20
Industritekniska programmet – – – 135–179 20
Vård- och omsorgsprogrammet – – – 133–246 20
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Gnosjöandans kunskapsc. gy

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

76,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Gnosjöandans kunskapsc. gy, Gnosjö

Gnosjöandans kunskapsc. gy är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Gnosjö.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

86,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 305 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,4, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Fritidsvägen 4, 33532 Gnosjö

0370-331400

http://www.gkc.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Gnosjöandans kunskapsc. gy

Närliggande skolor i Gnosjö och Jönköpings län

Fler skolor i Gnosjö

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Gnosjöandans kunskapsc. gy

Vilka gymnasieprogram finns på Gnosjöandans kunskapsc. gy?

Gnosjöandans kunskapsc. gy erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Gnosjöandans kunskapsc. gy?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gnosjöandans kunskapsc. gy är 13,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,2 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,1 p).

Hur många av eleverna på Gnosjöandans kunskapsc. gy blir behöriga till högskolan?

86,6 % av eleverna på Gnosjöandans kunskapsc. gy är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Gnosjöandans kunskapsc. gy?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 305 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Gnosjöandans kunskapsc. gy är behöriga?

76,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Gnosjöandans kunskapsc. gy?

Gnosjöandans kunskapsc. gy har omkring 270 elever (2025/26).

Mer statistik om Gnosjöandans kunskapsc. gy

← Se alla skolor i Gnosjö

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →