Betygskartan
Meny

Flygteknikcenter, Ljungbyhed — gymnasium, betygspoäng 14,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Klippan · Ljungbyhed

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Ljungbyhed finns Flygteknikcenter, Ljungbyhed, en kommunal gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 94,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

14,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,3 mot snittet för alla program (oviktat)
94,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
83,8 % Behöriga lärare + 6,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
70 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Flygteknikutbildningen 14,2 94,7 % – 255–276 70

Personal, gymnasiet på Flygteknikcenter, Ljungbyhed

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

83,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Flygteknikcenter, Ljungbyhed, Klippan

Flygteknikcenter, Ljungbyhed är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ljungbyhed. Skolan tillhör Klippan kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

94,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Flygteknikutbildningen är 276,3 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Hangarvägen 4, 26451 Ljungbyhed

0435-28451

http://www.klippan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Flygteknikcenter, Ljungbyhed

Närliggande skolor i Klippan

Fler skolor i Klippan

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Flygteknikcenter, Ljungbyhed

Vilka gymnasieprogram finns på Flygteknikcenter, Ljungbyhed?

Flygteknikcenter, Ljungbyhed erbjuder 1 nationellt program: riksrekryterande utbildning (Flygteknikutbildningen).

Vad är betygspoängen på Flygteknikcenter, Ljungbyhed?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Flygteknikcenter, Ljungbyhed är 14,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Flygteknikcenter, Ljungbyhed blir behöriga till högskolan?

94,7 % av eleverna på Flygteknikcenter, Ljungbyhed är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Flygteknikcenter, Ljungbyhed?

Antagningspoängen (medel) för Flygteknikutbildningen är 276,3 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Flygteknikcenter, Ljungbyhed är behöriga?

83,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Flygteknikcenter, Ljungbyhed?

Flygteknikcenter, Ljungbyhed har omkring 70 elever (2025/26).

Mer statistik om Flygteknikcenter, Ljungbyhed

← Se alla skolor i Klippan

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →