Furuhedsskolan 2 — gymnasium, betygspoäng 14,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Furuhedsskolan 2 i Kalix är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,5 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 15,5 | 94,7 % | 95,0 % | 180–247 | 60 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,4 | 100,0 % | 83,3 % | 173–238 | 50 |
| Estetiska programmet | – | – | – | 135–236 | 20 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturbruksprogrammet | 13,1 | – | 77,8 % | 90–197 | 70 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,9 | – | 77,3 % | 113–196 | 60 |
Personal, gymnasiet på Furuhedsskolan 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
85,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 5,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Furuhedsskolan 2, Kalix
Furuhedsskolan 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Kalix.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 247 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.
Kontakt och adress
Furuhedsvägen 28B, 95231 Kalix
Visa på kartaGymnasieskolor nära Furuhedsskolan 2
Närliggande skolor i Kalix och Norrbottens län
Fler skolor i Kalix
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Furuhedsskolan 2
Vilka gymnasieprogram finns på Furuhedsskolan 2?
Furuhedsskolan 2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Furuhedsskolan 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Furuhedsskolan 2 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,5 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).
Hur många av eleverna på Furuhedsskolan 2 blir behöriga till högskolan?
97,4 % av eleverna på Furuhedsskolan 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Furuhedsskolan 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 247 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Furuhedsskolan 2 är behöriga?
85,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 5,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Furuhedsskolan 2?
Furuhedsskolan 2 har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om Furuhedsskolan 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →