Grillska Gymnasiet Uppsala — gymnasium, betygspoäng 12,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Uppsala finns Grillska Gymnasiet Uppsala, en fristående gymnasieskola, med 7 nationella program (3 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 78,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,1 p), lägst El- och energiprogrammet (11,5 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,3 | 80,0 % | 71,4 % | 158–208 | 80 |
| Teknikprogrammet | 13,1 | 90,9 % | 70,4 % | 160–224 | 50 |
| Estetiska programmet | 12,9 | 94,4 % | 88,9 % | – | 30 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 11,5 | 50,0 % | 77,8 % | 128–179 | 70 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,5 | 77,8 % | 93,8 % | 95–170 | 40 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 98–177 | 30 |
| Hantverksprogrammet | 13,1 | – | 84,2 % | – | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Grillska Gymnasiet Uppsala
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
85,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Grillska Gymnasiet Uppsala, Uppsala
Grillska Gymnasiet Uppsala är ett gymnasium (friskola) belägen i Uppsala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
78,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 170 och 224 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,6, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Ekebybruk 10 E, 75263 Uppsala
https://grillska.se/grillska-gymnasiet-uppsala
Visa på kartaGymnasieskolor nära Grillska Gymnasiet Uppsala
Närliggande skolor i Uppsala
Fler skolor i Uppsala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Grillska Gymnasiet Uppsala
Vilka gymnasieprogram finns på Grillska Gymnasiet Uppsala?
Grillska Gymnasiet Uppsala erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Grillska Gymnasiet Uppsala?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Grillska Gymnasiet Uppsala är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,1 p), lägst El- och energiprogrammet (11,5 p).
Hur många av eleverna på Grillska Gymnasiet Uppsala blir behöriga till högskolan?
78,6 % av eleverna på Grillska Gymnasiet Uppsala är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Grillska Gymnasiet Uppsala?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 170 och 224 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Grillska Gymnasiet Uppsala är behöriga?
85,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Grillska Gymnasiet Uppsala?
Grillska Gymnasiet Uppsala har omkring 370 elever (2025/26).
Mer statistik om Grillska Gymnasiet Uppsala
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →