Hammarlundens skola 7-9 Syd — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Hammarö finns Hammarlundens skola 7-9 Syd, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 242,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 14,1 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 81,3 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 256,1 | 253,5 | 244,5 | 235,5 | 241,0 | 247,9 | 242,0 |
SALSA: presterar Hammarlundens skola 7-9 Syd som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 11 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 252 p · Faktiskt: 241 p · Avvikelse: -11 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Hammarlundens skola 7-9 Syd ligger 11 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 252 poäng och skolan nådde 241 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Hammarlundens skola 7-9 Syd
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
81,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hammarlundens skola 7-9 Syd, Hammarö
Hammarlundens skola 7-9 Syd är en grundskola (kommunal skola) belägen i Hammarö.
Skolans meritvärde är 242,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,1 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 11 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 252 poäng och skolan nådde 241 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 256,1 till 242,0 poäng, en minskning med 14,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 81,3 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Västra Lövnäsvägen 26, 66341 Hammarö
https://hammaro.se/forskola-skola-och-utbildning/grundskola/grundskolor/hammarlundens-skola-7-9
Visa på kartaSkolor nära Hammarlundens skola 7-9 Syd
- Hammarlundens skola 7-9 Nord 241,6 p
- Mörmoskolan 7-9 Syd 213,5 p
- Mörmoskolan 7-9 Nord 208,1 p
- Hammarlundens skola F-6 Öst
Närliggande skolor i Hammarö
Fler skolor i Hammarö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Hammarlundens skola 7-9 Syd
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Engelska, Musik, Religionskunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.
Vanliga frågor om Hammarlundens skola 7-9 Syd
Vad är meritvärdet på Hammarlundens skola 7-9 Syd?
Meritvärdet på Hammarlundens skola 7-9 Syd är 242,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Hammarlundens skola 7-9 Syd placerar sig över rikssnittet med 12,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Hammarlundens skola 7-9 Syd är behöriga?
På Hammarlundens skola 7-9 Syd har 81,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Hammarlundens skola 7-9 Syd?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Hammarlundens skola 7-9 Syd 11 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 252, faktiskt 241 poäng).
Vilken typ av skola är Hammarlundens skola 7-9 Syd?
Hammarlundens skola 7-9 Syd är en kommunal skola i Hammarö (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Hammarlundens skola 7-9 Syd?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Hammarlundens skola 7-9 Syd förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Hammarlundens skola 7-9 Syd var 256,1 poäng läsåret 2019/20 och 242,0 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 14,1 poäng under perioden.
Mer statistik om Hammarlundens skola 7-9 Syd
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Skolor i Hammarö — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Hammarö — engelska
- Skolor i Hammarö — musik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →