Mörmoskolan 7-9 Nord — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Hammarö · Skoghall
Grundskola åk 7–9
Mörmoskolan 7-9 Nord är en kommunal skola (grundskola) i Skoghall med ett meritvärde på 208,1 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 16,5 poäng sedan läsåret 2019/20. 84,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 224,6 | 220,5 | 231,7 | 220,2 | 219,1 | 197,3 | 208,1 |
SALSA: presterar Mörmoskolan 7-9 Nord som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 20 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 239 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: -20 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Mörmoskolan 7-9 Nord ligger 20 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 239 poäng och skolan nådde 219 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Mörmoskolan 7-9 Nord
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
73,8 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Mörmoskolan 7-9 Nord, Hammarö
Mörmoskolan 7-9 Nord är en grundskola (kommunal skola) belägen i Skoghall. Skolan tillhör Hammarö kommun.
Skolans meritvärde är 208,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 21,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,1 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 239 poäng och skolan nådde 219 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 224,6 till 208,1 poäng, en minskning med 16,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 73,8 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 84,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Vedspelsvägen 9, 66334 Skoghall
https://hammaro.se/forskola-skola-och-utbildning/grundskola/grundskolor/mormoskolan-7-9
Visa på kartaSkolor nära Mörmoskolan 7-9 Nord
- Mörmoskolan 7-9 Syd 213,5 p
- Hammarlundens skola 7-9 Nord 241,6 p
- Hammarlundens skola 7-9 Syd 242,0 p
- Mörmoskolan 4-6
Närliggande skolor i Hammarö
Fler skolor i Hammarö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Mörmoskolan 7-9 Nord
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Samhällskunskap, Geografi, Kemi, Biologi, Svenska, Fysik, Matematik, Idrott och hälsa, Moderna språk.
Vanliga frågor om Mörmoskolan 7-9 Nord
Vad är meritvärdet på Mörmoskolan 7-9 Nord?
Meritvärdet på Mörmoskolan 7-9 Nord är 208,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Mörmoskolan 7-9 Nord placerar sig under rikssnittet med 21,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Mörmoskolan 7-9 Nord är behöriga?
På Mörmoskolan 7-9 Nord har 73,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Mörmoskolan 7-9 Nord?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Mörmoskolan 7-9 Nord 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 239, faktiskt 219 poäng).
Vilken typ av skola är Mörmoskolan 7-9 Nord?
Mörmoskolan 7-9 Nord är en kommunal skola i Hammarö (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Mörmoskolan 7-9 Nord?
På Mörmoskolan 7-9 Nord är 84,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Mörmoskolan 7-9 Nord?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Mörmoskolan 7-9 Nord
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Skolor i Hammarö — musik
- Skolor i Hammarö — engelska
- Skolor i Hammarö — slöjd
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →