Betygskartan
Meny

Härnösands gymnasium 2 — gymnasium, betygspoäng 12,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Härnösand

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Härnösand finns Härnösands gymnasium 2, en kommunal gymnasieskola, med 10 nationella program (9 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 10 program med redovisat värde) är 12,4 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 58,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21–2024/25 -1,5 mot snittet för alla program (oviktat)
58,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
81,4 % Behöriga lärare + 3,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
310 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Sjöfartsutbildningen (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,5 p).

Yrkesprogram (9)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 11,7 50,0 % 58,3 % – 60
Restaurang- och livsmedelsprogrammet 11,8 – 73,3 % – 40
VVS- och fastighetsprogrammet 11,5 66,7 % 90,9 % – 40
Vård- och omsorgsprogrammet 12,3 – – – 40
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,1 – 100,0 % – 20
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 20
Fordons- och transportprogrammet – – – – 10
Hotell- och turismprogrammet – – – – 10
Industritekniska programmet – – – – 10

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Sjöfartsutbildningen 14,0 58,3 % – – 60

Personal, gymnasiet på Härnösands gymnasium 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

81,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Härnösands gymnasium 2, Härnösand

Härnösands gymnasium 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Härnösand.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 10 program med redovisat värde) är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.

58,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.

Kontakt och adress

Brunnshusgatan 20, 87134 Härnösand

0611-348401

http://www.harnosand.se/barnochutbildning

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Härnösands gymnasium 2

Närliggande skolor i Härnösand och Västernorrlands län

Fler skolor i Härnösand

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Härnösands gymnasium 2

Vilka gymnasieprogram finns på Härnösands gymnasium 2?

Härnösands gymnasium 2 erbjuder 10 nationella program: yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Industritekniska programmet); riksrekryterande utbildning (Sjöfartsutbildningen).

Vad är betygspoängen på Härnösands gymnasium 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Härnösands gymnasium 2 är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Sjöfartsutbildningen (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,5 p).

Hur många av eleverna på Härnösands gymnasium 2 blir behöriga till högskolan?

58,3 % av eleverna på Härnösands gymnasium 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur många lärare på Härnösands gymnasium 2 är behöriga?

81,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Härnösands gymnasium 2?

Härnösands gymnasium 2 har omkring 310 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Härnösands gymnasium 2?

Härnösands gymnasium 2 är en kommunal skola i Härnösand (Gymnasium).

Mer statistik om Härnösands gymnasium 2

← Se alla skolor i Härnösand

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →