Betygskartan
Meny

Härnösands gymnasium 3 — gymnasium, betygspoäng 14,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Härnösand

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Härnösand finns Härnösands gymnasium 3, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (5 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 85,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,4 mot snittet för alla program (oviktat)
85,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 5 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 3,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
72,7 % Behöriga lärare -5,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
410 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,7 p).

Högskoleförberedande program (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,1 88,9 % 77,8 % – 130
Samhällsvetenskapsprogrammet 12,7 64,3 % 63,4 % – 90
Estetiska programmet 14,7 85,7 % – – 80
Teknikprogrammet 15,0 96,3 % 93,3 % – 70
Naturvetenskapsprogrammet 14,9 92,0 % 75,0 % – 60

Personal, gymnasiet på Härnösands gymnasium 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

72,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Härnösands gymnasium 3, Härnösand

Härnösands gymnasium 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Härnösand.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.

85,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Brunnshusgatan 20, 87134 Härnösand

0611-348401

http://www.harnosand.se/barnochutbildning

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Härnösands gymnasium 3

Närliggande skolor i Härnösand och Västernorrlands län

Fler skolor i Härnösand

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Härnösands gymnasium 3

Vilka gymnasieprogram finns på Härnösands gymnasium 3?

Härnösands gymnasium 3 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Härnösands gymnasium 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Härnösands gymnasium 3 är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (12,7 p).

Hur många av eleverna på Härnösands gymnasium 3 blir behöriga till högskolan?

85,4 % av eleverna på Härnösands gymnasium 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur många lärare på Härnösands gymnasium 3 är behöriga?

72,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Härnösands gymnasium 3?

Härnösands gymnasium 3 har omkring 410 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Härnösands gymnasium 3?

Härnösands gymnasium 3 är en kommunal skola i Härnösand (Gymnasium).

Mer statistik om Härnösands gymnasium 3

← Se alla skolor i Härnösand

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →