Holavedsgymnasiet RO1 — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Tranås finns Holavedsgymnasiet RO1, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (3 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 77,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,6 | 94,9 % | 91,4 % | 168–235 | 120 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | 96,6 % | – | 10 |
| Teknikprogrammet | – | – | 86,7 % | – | 10 |
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 13,5 | 75,0 % | 82,4 % | 208–244 | 60 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 13,3 | – | 76,9 % | 135–197 | 40 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,6 | 63,2 % | 82,4 % | 165–208 | 30 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 13,9 | – | – | 110–158 | 20 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,9 | 78,6 % | 92,3 % | – | 10 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Holavedsgymnasiet RO1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
85,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Holavedsgymnasiet RO1, Tranås
Holavedsgymnasiet RO1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Tranås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
77,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 158 och 244 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,7, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Gillesgatan 4, 57335 Tranås
Visa på kartaGymnasieskolor nära Holavedsgymnasiet RO1
Närliggande skolor i Tranås
Fler skolor i Tranås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Holavedsgymnasiet RO1
Vilka gymnasieprogram finns på Holavedsgymnasiet RO1?
Holavedsgymnasiet RO1 erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Holavedsgymnasiet RO1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Holavedsgymnasiet RO1 är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).
Hur många av eleverna på Holavedsgymnasiet RO1 blir behöriga till högskolan?
77,9 % av eleverna på Holavedsgymnasiet RO1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Holavedsgymnasiet RO1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 158 och 244 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Holavedsgymnasiet RO1 är behöriga?
85,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Holavedsgymnasiet RO1?
Holavedsgymnasiet RO1 har omkring 310 elever (2025/26).
Mer statistik om Holavedsgymnasiet RO1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →