Betygskartan
Meny

Holavedsgymnasiet RO3 — gymnasium, betygspoäng 14,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Tranås

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Tranås finns Holavedsgymnasiet RO3, en kommunal gymnasieskola, med 9 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 9 program med redovisat värde) är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 98,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
98,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 16,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
91,7 % Behöriga lärare + 14,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
240 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,6 p), lägst Industritekniska programmet (12,1 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 15,6 100,0 % 90,0 % 265–288 80
Naturvetenskapsprogrammet 15,6 96,0 % 92,6 % 198–284 50
Estetiska programmet – – 83,3 % – 10
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – – 10

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Industritekniska programmet 12,1 – 91,7 % 178–200 40
Fordons- och transportprogrammet – – – 178–215 20
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 10
Hantverksprogrammet – – – – –

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Finsnickeriutbildningen – – – 148–216 10
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Holavedsgymnasiet RO3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 91,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Holavedsgymnasiet RO3, Tranås

Holavedsgymnasiet RO3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Tranås.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 9 program med redovisat värde) är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

98,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 200 och 288 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.

Kontakt och adress

Gillesgatan 4, 57335 Tranås

0140-68502

http://www.tranas.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Holavedsgymnasiet RO3

Närliggande skolor i Tranås

Fler skolor i Tranås

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Holavedsgymnasiet RO3

Vilka gymnasieprogram finns på Holavedsgymnasiet RO3?

Holavedsgymnasiet RO3 erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet, Fordons- och transportprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Hantverksprogrammet); riksrekryterande utbildning (Finsnickeriutbildningen).

Vad är betygspoängen på Holavedsgymnasiet RO3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Holavedsgymnasiet RO3 är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,6 p), lägst Industritekniska programmet (12,1 p).

Hur många av eleverna på Holavedsgymnasiet RO3 blir behöriga till högskolan?

98,0 % av eleverna på Holavedsgymnasiet RO3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Holavedsgymnasiet RO3?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 200 och 288 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Holavedsgymnasiet RO3 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 91,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Holavedsgymnasiet RO3?

Holavedsgymnasiet RO3 har omkring 240 elever (2025/26).

Mer statistik om Holavedsgymnasiet RO3

← Se alla skolor i Tranås

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →