Betygskartan
Meny

Jämtlands Gymn, Åre 1 — gymnasium, betygspoäng 15,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Åre · Järpen

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Jämtlands Gymn, Åre 1 är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Järpen med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 15,9 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 15,0 poäng. 93,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 2,0 mot snittet för alla program (oviktat)
93,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 12,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
95,6 % Behöriga lärare + 17,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
210 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,0 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,7 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,7 88,9 % 50,0 % 185–251 110
Samhällsvetenskapsprogrammet 15,9 92,9 % 76,9 % 175–246 50
Naturvetenskapsprogrammet 17,0 100,0 % – 245–304 40

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet – – – 95–163 –
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 170–198 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Åre 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 95,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,3 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Åre 1, Åre

Jämtlands Gymn, Åre 1 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Järpen. Skolan tillhör Åre kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 15,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,0 poäng.

93,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 163 och 304 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Norra vägen 14, 83731 Järpen

010-4902900

http://www.jgy.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Åre 1

Närliggande skolor i Åre och Jämtlands län

Fler skolor i Åre

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Åre 1

Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Åre 1?

Jämtlands Gymn, Åre 1 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Åre 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Åre 1 är 15,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,0 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,7 p).

Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Åre 1 blir behöriga till högskolan?

93,9 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Åre 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Jämtlands Gymn, Åre 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 163 och 304 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Åre 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 95,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Åre 1?

Jämtlands Gymn, Åre 1 har omkring 210 elever (2025/26).

Mer statistik om Jämtlands Gymn, Åre 1

← Se alla skolor i Åre

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →