Jämtlands Gymn, Åre 2 — gymnasium, betygspoäng 13,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Åre · Järpen
Gymnasieskola
Jämtlands Gymn, Åre 2 i Järpen är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 15,0 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,6 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,6 | – | 83,3 % | – | 20 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,7 | – | – | – | 20 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Åre 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Åre 2, Åre
Jämtlands Gymn, Åre 2 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Järpen. Skolan tillhör Åre kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,3 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20.
Kontakt och adress
Norra vägen 14, 83731 Järpen
Visa på kartaGymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Åre 2
Närliggande skolor i Åre och Jämtlands län
Fler skolor i Åre
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Åre 2
Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Åre 2?
Jämtlands Gymn, Åre 2 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Åre 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Åre 2 är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,6 p).
Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Åre 2 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Åre 2?
Jämtlands Gymn, Åre 2 har omkring 60 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Jämtlands Gymn, Åre 2?
Jämtlands Gymn, Åre 2 är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Åre (Gymnasium).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Jämtlands Gymn, Åre 2?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,3 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Jämtlands Gymn, Åre 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →