Betygskartan
Meny

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A — gymnasium, betygspoäng 12,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Östersund

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A i Östersund är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 6 nationella program (6 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 12,5 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 16,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -1,5 mot snittet för alla program (oviktat)
16,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
95,8 % Behöriga lärare + 18,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
250 Elever totalt

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (12,7 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,2 p).

Yrkesprogram (6)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,7 16,3 % 86,7 % 148–212 240
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 133–203 –
El- och energiprogrammet – – – 103–204 –
Industritekniska programmet – – – 115–198 –
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 148–224 –
VVS- och fastighetsprogrammet 12,2 – 78,6 % 118–185 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 95,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A, Östersund

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Östersund.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 12,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.

16,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 185 och 224 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Fyrvallavägen 4, 83139 Östersund

010-4902600

http://www.jgy.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A

Närliggande skolor i Östersund

Fler skolor i Östersund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A

Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A?

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A erbjuder 6 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A är 12,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (12,7 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,2 p).

Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A blir behöriga till högskolan?

16,3 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 185 och 224 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 95,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A?

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A har omkring 250 elever (senaste läsåret).

Mer statistik om Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3A

← Se alla skolor i Östersund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →