Betygskartan
Meny

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Östersund

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Östersund med 5 nationella program (5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 27,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
27,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
82,7 % Behöriga lärare + 5,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
240 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,3 p).

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,7 26,4 % 92,9 % – 150
Restaurang- och livsmedelsprogrammet 15,0 – – – 70
El- och energiprogrammet 13,3 28,2 % 60,0 % – 10
Fordons- och transportprogrammet – – – – 10
Industritekniska programmet – – – – 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

82,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C, Östersund

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Östersund.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

27,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Fyrvallavägen 4, 83139 Östersund

010-4902600

http://jgy.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C

Närliggande skolor i Östersund

Fler skolor i Östersund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C

Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C?

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,3 p).

Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C blir behöriga till högskolan?

27,3 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är behöriga?

82,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C?

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C har omkring 240 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C?

Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Östersund (Gymnasium).

Mer statistik om Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3C

← Se alla skolor i Östersund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →