Jämtlands Gymn, Wargentin 2A — gymnasium, betygspoäng 13,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Östersund finns Jämtlands Gymn, Wargentin 2A, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 93,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (10,3 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,3 | 87,5 % | 66,7 % | – | 130 |
| Ekonomiprogrammet | 13,4 | 91,7 % | 75,0 % | – | 120 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,7 | 100,0 % | 52,6 % | – | 30 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 10,3 | – | – | – | 20 |
Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
84,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Wargentin 2A, Östersund
Jämtlands Gymn, Wargentin 2A är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Östersund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
93,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Rådhusgatan 19, 83141 Östersund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2B
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2D
- Jämtlands Gymn, Wargentin 1A
Närliggande skolor i Östersund
Fler skolor i Östersund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2A erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (10,3 p).
Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A blir behöriga till högskolan?
93,1 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A är behöriga?
84,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Wargentin 2A?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2A har omkring 300 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Jämtlands Gymn, Wargentin 2A?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2A är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Östersund (Gymnasium).
Mer statistik om Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →