Jämtlands Gymn, Wargentin 2C — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Östersund finns Jämtlands Gymn, Wargentin 2C, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 84,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,9 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (13,6 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 14,9 | 84,6 % | 62,8 % | – | 160 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 13,6 | – | – | – | 120 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 95,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Wargentin 2C, Östersund
Jämtlands Gymn, Wargentin 2C är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Östersund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
84,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,5, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Rådhusgatan 19, 83141 Östersund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2B
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2D
- Jämtlands Gymn, Wargentin 1A
Närliggande skolor i Östersund
Fler skolor i Östersund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2C erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet).
Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,9 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (13,6 p).
Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C blir behöriga till högskolan?
84,6 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 95,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Jämtlands Gymn, Wargentin 2C?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2C har omkring 280 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Jämtlands Gymn, Wargentin 2C?
Jämtlands Gymn, Wargentin 2C är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Östersund (Gymnasium).
Mer statistik om Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →