Järva Gymnasium — gymnasium, betygspoäng –
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Stockholm · Spånga
Gymnasieskola
Järva Gymnasium i Spånga är en fristående gymnasieskola med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program).
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | 195–221 | 170 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 178–213 | 110 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 255–291 | 110 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 183–221 | 80 |
Personal, gymnasiet på Järva Gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
76,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 23,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Järva Gymnasium, Stockholm
Järva Gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Spånga. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 213 och 291 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Hagstråket 11, 16363 Spånga
Gymnasieskolor nära Järva Gymnasium
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Järva Gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Järva Gymnasium?
Järva Gymnasium erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Hur höga är antagningspoängen till Järva Gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 213 och 291 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Järva Gymnasium är behöriga?
76,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 23,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Järva Gymnasium?
Järva Gymnasium har omkring 460 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Järva Gymnasium?
Järva Gymnasium är en friskola i Stockholm (Gymnasium).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Järva Gymnasium?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Järva Gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →