Järvaskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Kista
Grundskola åk 7–9
Järvaskolan i Kista är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 237,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 15,9 poäng sedan läsåret 2019/20. 84,2 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 61,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 252,9 | 223,2 | 206,6 | 211,2 | 219,4 | 215,7 | 237,0 |
SALSA: presterar Järvaskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 28 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 191 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: +28 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 191 poäng. Järvaskolan uppnådde 219 poäng — 28 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Järvaskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Järvaskolan är 61,9 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 11,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Järvaskolan, Stockholm
Järvaskolan är en grundskola (friskola) belägen i Kista. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 237,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 7,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 28 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 191 poäng och skolan nådde 219 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 252,9 till 237,0 poäng, en minskning med 15,9 poäng.
Lärarbehörigheten är 61,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 84,2 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Isafjordsgatan 30 C, 16440 Kista
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- Farsta grundskola 236,3 p
- Hjulsta grundskola F-9 238,1 p
- Fryshuset Grundskola Hammarby Sjöstad 235,6 p
- Sjöängsskolan 235,5 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Järvaskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Bild, Slöjd, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Kemi, Moderna språk, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Järvaskolan
Vad är meritvärdet på Järvaskolan?
Meritvärdet på Järvaskolan är 237,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Järvaskolan placerar sig över rikssnittet med 7,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Järvaskolan är behöriga?
På Järvaskolan har 61,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Järvaskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Järvaskolan 28 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 191, faktiskt 219 poäng).
Vilken typ av skola är Järvaskolan?
Järvaskolan är en friskola i Stockholm (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Järvaskolan?
På Järvaskolan är 84,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Järvaskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Järvaskolan
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Skolor i Stockholm — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Stockholm — bild
- Skolor i Stockholm — slöjd
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →