Järvsögymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Ljusdal · Järvsö
Gymnasieskola
I Järvsö finns Järvsögymnasiet, en fristående gymnasieskola, med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 14,1 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,2 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (14,0 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,2 | 100,0 % | 66,7 % | 185–237 | 30 |
| Estetiska programmet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturbruksprogrammet | – | – | – | 95–230 | 110 |
| Hotell- och turismprogrammet | 14,0 | – | 88,2 % | 185–232 | 50 |
Personal, gymnasiet på Järvsögymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 97,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Järvsögymnasiet, Ljusdal
Järvsögymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Järvsö. Skolan tillhör Ljusdal kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 230 och 237 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Stationsgatan 27, 82750 Järvsö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Järvsögymnasiet
Närliggande skolor i Ljusdal och Gävleborgs län
Fler skolor i Ljusdal
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Järvsögymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Järvsögymnasiet?
Järvsögymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Hotell- och turismprogrammet).
Vad är betygspoängen på Järvsögymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Järvsögymnasiet är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,2 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (14,0 p).
Hur många av eleverna på Järvsögymnasiet blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Järvsögymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Järvsögymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 230 och 237 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Järvsögymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 97,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Järvsögymnasiet?
Järvsögymnasiet har omkring 200 elever (2025/26).
Mer statistik om Järvsögymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →