Betygskartan
Meny

Naturlära i Hälsingland — gymnasium, betygspoäng 16,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Bollnäs · Vallsta

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Vallsta finns Naturlära i Hälsingland, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 85,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

16,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 2,6 mot snittet för alla program (oviktat)
85,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
33,3 % Behöriga lärare -44,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
20 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 16,5 85,7 % 94,7 % 243–256 20
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Naturlära i Hälsingland

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 33,3 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,3 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Naturlära i Hälsingland, Bollnäs

Naturlära i Hälsingland är ett gymnasium (friskola) belägen i Vallsta. Skolan tillhör Bollnäs kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,6 poäng.

85,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 256,3 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,4, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Söromåsen 8308, 82167 Vallsta

070-3761784

http://www.naturlara.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Naturlära i Hälsingland

Närliggande skolor i Bollnäs

Fler skolor i Bollnäs

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Naturlära i Hälsingland

Vilka gymnasieprogram finns på Naturlära i Hälsingland?

Naturlära i Hälsingland erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Naturlära i Hälsingland?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Naturlära i Hälsingland är 16,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Naturlära i Hälsingland blir behöriga till högskolan?

85,7 % av eleverna på Naturlära i Hälsingland är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Naturlära i Hälsingland?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 256,3 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Naturlära i Hälsingland är behöriga?

Lärarbehörigheten är 33,3 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Naturlära i Hälsingland?

Naturlära i Hälsingland har omkring 20 elever (2025/26).

Mer statistik om Naturlära i Hälsingland

← Se alla skolor i Bollnäs

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →