JENSEN Gymnasium Norrköping — gymnasium, betygspoäng 14,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Norrköping finns JENSEN Gymnasium Norrköping, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 89,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,9 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,7 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,7 | 100,0 % | 85,7 % | 245–266 | 80 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,7 | 85,7 % | 73,9 % | 223–261 | 80 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,9 | 81,3 % | 78,6 % | 255–294 | 60 |
Personal, gymnasiet på JENSEN Gymnasium Norrköping
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
69,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 19,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — JENSEN Gymnasium Norrköping, Norrköping
JENSEN Gymnasium Norrköping är ett gymnasium (friskola) belägen i Norrköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.
89,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 261 och 294 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Holmentorget 1, 60232 Norrköping
http://www.jensengymnasium.se/norrkoping
Visa på kartaGymnasieskolor nära JENSEN Gymnasium Norrköping
Närliggande skolor i Norrköping
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om JENSEN Gymnasium Norrköping
Vilka gymnasieprogram finns på JENSEN Gymnasium Norrköping?
JENSEN Gymnasium Norrköping erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på JENSEN Gymnasium Norrköping?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på JENSEN Gymnasium Norrköping är 14,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,9 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,7 p).
Hur många av eleverna på JENSEN Gymnasium Norrköping blir behöriga till högskolan?
89,0 % av eleverna på JENSEN Gymnasium Norrköping är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till JENSEN Gymnasium Norrköping?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 261 och 294 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på JENSEN Gymnasium Norrköping är behöriga?
69,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 19,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på JENSEN Gymnasium Norrköping?
JENSEN Gymnasium Norrköping har omkring 220 elever (2025/26).
Mer statistik om JENSEN Gymnasium Norrköping
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →