Kungsgårdsgymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 14,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Kungsgårdsgymnasiet 3 är en kommunal gymnasieskola i Norrköping med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,5 p), lägst Hantverksprogrammet (14,0 p).
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 15,5 | – | 92,9 % | 170–225 | 80 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 223–253 | 30 |
| Hantverksprogrammet | 14,0 | – | 83,9 % | – | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Kungsgårdsgymnasiet 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kungsgårdsgymnasiet 3, Norrköping
Kungsgårdsgymnasiet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 225 och 253 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,0, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Västgötegatan 11 c, 60221 Norrköping
Visa på kartaGymnasieskolor nära Kungsgårdsgymnasiet 3
- Kungsgårdsgymnasiet 4
- Kunskapsgymnasiet Norrköping
- JENSEN Gymnasium Norrköping
- Film & Musikgymnasiet
Närliggande skolor i Norrköping
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Kungsgårdsgymnasiet 3
Vilka gymnasieprogram finns på Kungsgårdsgymnasiet 3?
Kungsgårdsgymnasiet 3 erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Kungsgårdsgymnasiet 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kungsgårdsgymnasiet 3 är 14,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (15,5 p), lägst Hantverksprogrammet (14,0 p).
Hur höga är antagningspoängen till Kungsgårdsgymnasiet 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 225 och 253 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Kungsgårdsgymnasiet 3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Kungsgårdsgymnasiet 3?
Kungsgårdsgymnasiet 3 har omkring 180 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Kungsgårdsgymnasiet 3?
Kungsgårdsgymnasiet 3 är en kommunal skola i Norrköping (Gymnasium).
Mer statistik om Kungsgårdsgymnasiet 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →