Källskolan 6-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Upplands-Bro · Kungsängen
Grundskola åk 6–9
I Kungsängen finns Källskolan 6-9, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 236,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 9,9 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 65,0 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 246,0 | 247,4 | 253,0 | 198,2 | 250,1 | 253,1 | 236,1 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Källskolan 6-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 18 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 232 p · Faktiskt: 250 p · Avvikelse: +18 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Källskolan 6-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 232 poäng, men skolan nådde 250 poäng — en positiv avvikelse på 18 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Källskolan 6-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
66,8 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 7,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Källskolan 6-9, Upplands-Bro
Källskolan 6-9 är en grundskola (friskola) belägen i Kungsängen. Skolan tillhör Upplands-Bro kommun.
Skolans meritvärde är 236,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 6,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,8 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 18 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 232 poäng och skolan nådde 250 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 246,0 till 236,1 poäng, en minskning med 9,9 poäng.
Lärarbehörigheten på 66,8 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 65,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 8,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolvägen 20 E, 19634 Kungsängen
Visa på kartaSkolor nära Källskolan 6-9
Närliggande skolor i Upplands-Bro
Fler skolor i Upplands-Bro
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Källskolan 6-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Svenska, Biologi, Moderna språk, Fysik, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Matematik.
Vanliga frågor om Källskolan 6-9
Vad är meritvärdet på Källskolan 6-9?
Meritvärdet på Källskolan 6-9 är 236,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Källskolan 6-9 placerar sig över rikssnittet med 6,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Källskolan 6-9 är behöriga?
På Källskolan 6-9 har 66,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Källskolan 6-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Källskolan 6-9 18 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 232, faktiskt 250 poäng).
Vilken typ av skola är Källskolan 6-9?
Källskolan 6-9 är en friskola i Upplands-Bro (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Källskolan 6-9?
På Källskolan 6-9 är 65,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Källskolan 6-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 8,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Källskolan 6-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — svenska
- Se alla skolor i Sverige — biologi
- Skolor i Upplands-Bro — bild
- Skolor i Upplands-Bro — svenska
- Skolor i Upplands-Bro — biologi
← Se alla skolor i Upplands-Bro
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →