Betygskartan
Meny

Katrineholms Tekniska College 1 — gymnasium, betygspoäng 13,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Katrineholm

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Katrineholms Tekniska College 1 i Katrineholm är en kommunal gymnasieskola med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 59,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,8 mot snittet för alla program (oviktat)
59,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -22,5 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
90,3 % Behöriga lärare + 12,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
250 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,3 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (13,0 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet 13,0 63,6 % 62,5 % 248–290 80

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Vård- och omsorgsprogrammet 13,1 55,0 % 62,5 % 170–232 90
Fordons- och transportprogrammet 13,3 – 64,0 % 90–209 80
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Katrineholms Tekniska College 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 90,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Katrineholms Tekniska College 1, Katrineholm

Katrineholms Tekniska College 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Katrineholm.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.

59,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 290 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Västgötagatan 37, 64136 Katrineholm

0150-57000

www.katrineholm.se/gymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Katrineholms Tekniska College 1

Närliggande skolor i Katrineholm

Fler skolor i Katrineholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Katrineholms Tekniska College 1

Vilka gymnasieprogram finns på Katrineholms Tekniska College 1?

Katrineholms Tekniska College 1 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Katrineholms Tekniska College 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Katrineholms Tekniska College 1 är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,3 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (13,0 p).

Hur många av eleverna på Katrineholms Tekniska College 1 blir behöriga till högskolan?

59,3 % av eleverna på Katrineholms Tekniska College 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Katrineholms Tekniska College 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 290 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Katrineholms Tekniska College 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 90,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Katrineholms Tekniska College 1?

Katrineholms Tekniska College 1 har omkring 250 elever (2025/26).

Mer statistik om Katrineholms Tekniska College 1

← Se alla skolor i Katrineholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →