Katrineholms Tekniska College 2 — gymnasium, betygspoäng 14,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Katrineholm finns Katrineholms Tekniska College 2, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (1 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 79,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,5 | 84,2 % | 76,5 % | 185–250 | 70 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,2 | – | 70,0 % | 183–229 | 90 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 15,0 | 73,9 % | 92,0 % | 218–239 | 80 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 13,7 | – | 83,3 % | 200–244 | 50 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Katrineholms Tekniska College 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
80,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Katrineholms Tekniska College 2, Katrineholm
Katrineholms Tekniska College 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Katrineholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
79,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 229 och 250 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Västgötagatan 37, 64136 Katrineholm
Visa på kartaGymnasieskolor nära Katrineholms Tekniska College 2
Närliggande skolor i Katrineholm
Fler skolor i Katrineholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Katrineholms Tekniska College 2
Vilka gymnasieprogram finns på Katrineholms Tekniska College 2?
Katrineholms Tekniska College 2 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Katrineholms Tekniska College 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Katrineholms Tekniska College 2 är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Hur många av eleverna på Katrineholms Tekniska College 2 blir behöriga till högskolan?
79,1 % av eleverna på Katrineholms Tekniska College 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Katrineholms Tekniska College 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 229 och 250 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Katrineholms Tekniska College 2 är behöriga?
80,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Katrineholms Tekniska College 2?
Katrineholms Tekniska College 2 har omkring 280 elever (2025/26).
Mer statistik om Katrineholms Tekniska College 2
← Se alla skolor i Katrineholm
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →